SailBook Cup 2014

Termin: 19 lipca – 27 lipca 2014 Start: 12.00
Trasa: Sopot-Visby-Sopot = 600 NM
Port: Marina Sopot
Zakończenie: Uroczyste Zakończenie Klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego 2014
Sędzia: Bogusław KIBORT
Fotograf: Robert URBAŃSKI, Kuba NIEWIŃSKI, SailBook.pl
Nagroda za najlepszą relację Michał WESELAK
Nagroda za towarzyszenie załogom w drodze do Visby Tomasz KONNAK
Organizatorzy:
 • SailBook.pl
 • Pomorski Związek Żeglarski
Sponsorzy:
 • Naftoport
 • Voith Industrial
 • Work Service
 • Navcomm
 • Henri Lloyd Polska
 • 3 Sails
 • Selden Mast
 • Ocean Sails
 • Aero-Vaerft
 • Alma-Press
 • Księgarnia Morska
Partnerzy:
 • Miasto Sopot
 • SKŻ Ergo Hestia
 • Jachtklub Stoczni Gdańskiej
 • Polski Klub Morski
 • Liga Morska i Rzeczna
 • Urząd Morski w Gdyni
 • Urząd Marszałkowski Warmińsko-Mazurski
 • Fundacja Helios
 • Puchar Bałtyku Południowego
 • Navinord
 
klasa pozycja sternik / jacht / załoga
ORC I miejsce kpt. Jacek CHABOWSKIs/y Polled 2 Załoga:Aleksandra PRZYKWojciech TRZCIONKOWSKI
II miejsce kpt. Jacek ZIELIŃSKIs/y Quick Livener Załoga:Aleksandra WARECKA (Włocławek)
III miejsce kpt. Wiesław KRUPSKIs/y Four Winds Załoga:Monika WIATER (Warszawa)Gustaw KRUPSKI (Kielce)Michał ZAGNIEŃSKI (Kraków)
IV miejsce kpt. Sergey PAVLENKOs/y Blagodarnost Załoga:Elena VERTIKOVA (Kaliningrad)Natalia KRASAKOVA (Kaliningrad)
KWR I miejsce kpt. Robert NIEWIŃSKIs/y Endorphine Załoga:Zbigniew REMBIEWSKI (Warszawa)Kuba NIEWIŃSKI (Gdańsk)Ryszard KUKLIŃSKI Janusz DAROWSKI Dariusz ŁOKUCIEJEWSKI
II miejsce kpt. Łukasz POLITAŃSKIs/y Facil Załoga:Adam KAPCZYŃSKI (Elbląg)Rafał ŚLEDZIŃSKI (Elbląg)Bartek SZAFRAN (Elbląg)
III miejsce kpt. Ryszard Drzymalskis/y Konsal Załoga:Andrzej CZYRANOWICZ (Łeba)
IV miejsce kpt. Szymon KUCZYŃSKIs/y Atlantic Puffin Załoga:Mateusz STANIEWSKI (Tychy)Maciej KORDAS (Kraków)
V miejsce kpt. Andrzej KRUSZCZYŃSKIs/y Resumee Załoga:Anna KRUSZCZYŃSKA (Gdynia)
VI miejsce kpt. Sławomir FRAJKOPFs/y Kristi Załoga:Natalia IGNATOWICZ (Tolkomicko)Błażej OLSZEWSKI (Tolkomicko)Tomasz OWCZARCZYK (Tolkomicko) Roman JASTRZĘBSKI (Tolkomicko)
VII miejsce kpt. Łukasz TRZCIŃSKIs/y GoodSpeed Załoga:Monika KWIATKOWSKA (Warszawa)Miriam TRZCIŃSKA (Gdynia)Jasiu KWAPISIEWICZ (Gdańsk)
DNS kpt. Adam WALCZUKIEWICZs/y Manjana Załoga:Bogna PŁOŃSKA (Białystok)
OPEN I miejsce kpt. Michał Weselaks/y Wanda
RET kpt. Eugeniusz JADCZUKs/y Barnaba Załoga:Elżbieta OSTROWSKA (Gdańsk)Marcin DĄBKOWSKI (Giżycko)Andrzej ZAPAŁA (Zielona Góra)
RET kpt. Artur SYKSONs/y Bystrze Załoga:Krzysztof KOWALCZUK (Warszawa)Jola KOWALCZUK (Warszawa)Magdalena TOPOLSKA (Gliwice) Olga KRUK (Warszawa) Tomasz HO-JANECKI (Warszawa) Michał WARĘCKI (Grójec) Tomek ADAMYK-KOREYWO (Grójec)
RET kpt. Jerzy JASZCZUKSTS Generał Zaruski Załoga:Piotr KRÓLAK (Gdynia)Mirosław BIELECKI (Lublewo Gd.)Michał OLSZEWSKI (Gdańsk) Marika ŚLIWA (Gdynia) Jakub PIERSA (Warszawa) Jacek DURCZAK (Warszawa) Filip KORPET (Gdańsk) Anna KRÓLAK (Józefów) Kacper KRZYŻANOWSKI (Kamień Pomorski) Wojciech GAŁKA (Gdańsk) Marta WIŚNIEWSKA (Warszawa) Igor KARPIŃSKI (Gdańsk) Kacper WIECIECH (Gdańsk) Stanisław BAJERSKI (Puck) Julia ZABŁOCKA (Mielno) Krystian CHORAB (Gdynia) Iwo DETTLAFF (Puck) Adam WALCZUKIEWICZ (Gdańsk) Maciej PIETRUSZEWSKI (Łeba) Dagmara JASSA (Sopot) Adrian KOŚCIK (Hel) Kinga SZCZEPANIAK (Elbląg) Aleksander WERTMAN (Szczecin) Filip GŁOGOWSKI (Darłowo)
RET kpt. Michał ORZOŁs/y Bliski Załoga:Mateusz MAZIARZGrzegorz LIPIŃSKI
RET kpt.Michał Skierkas/y Piorun 4 Załoga:Dominik KACPRZAK

O SailBook Cup 2014 powiedzieli:

Z roku na rok regaty Sailbook Cup się rozrastają i to w takim tempie, że jak tak dalej pójdzie, to w przyszłości statki handlowe na Bałtyku będą ustępowały pędzącej na Gotlandię flocie żaglowej. Ilość nie zawsze idzie w parze z jakością, ale w przypadku tych regat to zdecydowanie sztandar jakości kroczył na przedzie. Jakość startujących wynika w dużej mierze z ducha sportowego jaki nakręcał wszystkie załogi. Jestem przekonany, że w tej imprezie każdy był mocno zmotywowany i nakręcony albo jeszcze dobitniej używając dwuznacznego słowa – napalony. W długich regatach każdy ma szansę. Dowodem tego był pierwszy etap. Do Gotlandii z niemałą przewagą dotarły pierwsze trzy jachty. Tak im dobrze szło w półwietrze, że jakież było ich zdziwienie gdy wyspa przywitała ich ciszą i armią dokuczliwych owadów. Pozostali bez większego trudu dopadli lub zbliżyli się do czołówki i można by rzec, że na początku ostatniej ćwiartki mieliśmy prawie drugi, wspólny start. Dramaturgia godna hollywoodzkich scenarzystów – zabrakło tylko jachtu z amerykańską flagą. W drugim etapie to dla kilku załóg karty zostały rozdane w ciągu pierwszych sześciu godzin. Ta część regat udowodniła, że nawet jeżeli wyścig liczony jest w dniach, to nie można sobie odpuścić żadnej minuty. Serio. Wiatr był reglamentowany i jak ktoś przeoczył jakikolwiek z podmuchów lub zmian, to później już było tylko gorzej. Emocji sportowych nie brakowało na całej, prawie sześciuset milowej trasie. Jest taka cecha charakterystyczna dla tej imprezy, którą musi organizator pielęgnować: dobra atmosfera i dobry klimat. Tego na regatach Sailbook Cup nie brakowało i oby tak było w przyszłości. .
Jacek CHABOWSKI zwycięzca SailBook Cup 2014
Najdłuższy i najsympatyczniejszy polski wyścig morski. O atmosferze tej imprezy krążą legendy. Trasa prawie 600 mil wokół Gotlandii z postojem w Visby. Usłyszeć o legendzie to jedno, ale przeżyć dosłownie i w przenośni to zupełnie co innego. Szymon juz żałuje że w przyszłym roku będzie gdzieś na Pacyfiku. Niesamowita impreza wyczarowana dzięki ciężkiej pracy niepoślednich osobowości czyli komandosów z SailBook.pl - Oli i Jacka. Dzik, "Dzień Polski" w Visby, "zrzuty ratunkowe" dla potrzebujących, stacja przekaźnikowa "Kristi", "Daleka droga Bliskiego", neutralizacje, no i ratlerek regat czyli pomarańczowe ...... "coś" wzbudzające zazdrość u skiperów większych jachtów, którzy mieli duże problemy, żeby nas zgubić. Pierwsze testy regatowe Maxus zdał na szóstkę, pływaliśmy w absolutnym czubie. Poza zasięgiem był tylko zwycięzca czyli Polled 2, ale z nim nie był wstanie konkurować nikt. Gratulacje! Byliśmy najmniejszym jachtem regat. Na pierwszym etapie byliśmy drudzy w grupie KWR, a całą imprezę ukończyliśmy na 4 miejscu.
Szymon KUCZYNSKI żeglarz, sternik Atlantic Puffin, obecnie w rejsie dookoła świata Maxus Solo Around

W tym roku po raz pierwszy, miałem okazję wziąć udział w prawdziwych regatach morskich. Trasa ponad 600 Nm, dała możliwość poczucia, o co w tym ściganiu morskim chodzi. A SailBook Cup to znacznie więcej :-) Jacek i Ola stworzyli imprezę mogącą śmiało konkurować z niejednym zlotem żeglarskim. Wydawało się, że atmosfera wspólnej biesiady w Visby była nie do powtórzenia ale ... po dopłynięciu do Sopotu, okazało się, że nie ma rzeczy niemożliwych :) Na sam koniec pozostaje jedynie powiedzieć, że gdybyśmy nie wzięli udziału w dodatkowej konkurencji w pobliżu wysepki Laus Holmar, to mielibyśmy podium KWR :P Imprezę polecam każdemu.
Maciek KORDAS żeglarz, załogant Atlantic Puffin
   

SailBook Cup 2014 w mediach:

 

SailBook Cup 2014:

SailBook Cup 2014 - finał:

Samotnie na SailBook Cup 2014: